Capital University Women's Cross Country/Track and Field Honor Roll

 

Indoor honors  |  Outdoor honors  |  Academic honors

 


OUTDOOR HONORS

All-Americans (outdoor)
     
2013 Emma McCarron 3,000-Meter Steeplechase 6th
2011 Emily Goerig Shot Put 7th
  Kwesi Seabrook 400-Meter Dash 7th
2009 Kwesi Seabrook 4x100-Meter Relay 3rd
  Brittany Carter 4x100-Meter Relay 3rd
  Lizzy Stanton 4x100-Meter Relay 3rd
2008 Lizzy Stanton Long Jump 7th
  Lizzy Stanton 4x100-Meter Relay 8th
2009 Jessica Starks 200-Meter Dash 8th
  Jessica Starks 4x100-Meter Relay 3rd
2008 Jessica Starks 100-Meter Dash 7th
  Jessica Starks 200-Meter Dash 5th
  Jessica Starks 4x100-Meter Relay 8th

 

NCAA Qualifiers (outdoor)
   
2013 Emma McCarron 3,000-Meter Steeplechase
  Emily Sheets Discus Throw
2011 Emily Goerig Shot Put
  Kwesi Seabrook 400-Meter Dash
2010 Emily Goerig Shot Put
  Kwesi Seabrook 400-Meter Dash
  Jessica Starks 100-Meter Dash
  Jessica Starks 200-Meter Dash
  Sarah Trick 800-Meter Run 
2009 Kwesi Seabrook 4x100-Meter Relay
  Jessica Starks 4x100-Meter Relay
  Jessica Starks 100-Meter Dash
  Jessica Starks 200-Meter Dash
  Brittany Carter 4x100-Meter Relay
  Lizzy Stanton 4x100-Meter Relay
  Desma Triplett 4x100-Meter Relay 
2008 Jessica Starks 4x100-Meter Relay
  Jessica Starks 100-Meter Dash
  Jessica Starks 200-Meter Dash
  Brittany Carter 4x100-Meter Relay
  Lizzy Stanton 4x100-Meter Relay
  Lizzy Stanton Long Jump
  Tana Myers 4x100-Meter Relay
2007 Jessica Starks 4x100-Meter Relay
  Jessica Starks 100-Meter Dash
  Brittany Carter 4x100-Meter Relay
  Lizzy Stanton 4x100-Meter Relay
  Tana Myers 4x100-Meter Relay
2006 Erica Basinger 400-Meter Hurdles
2005 Rachel Beecraft Long Jump
2004 Caroline Falk Heptathlon
     

 

USTFCCCA All-Region (Outdoor)
 
Larkin Joseph 2018 800m
Ashley Freshkorn 2017 shotput
Taylor Manivanh 2017 triple jump
     

 

Guido and JoAnn Ricevuto Most Outstanding Field Athlete (Outdoor)
Emily Sheets 2011
Emily Goerig 2009
   

 

M. French Most Outstanding Sprint Athlete (Women, Outdoor)
Kwesi Seabrook  2010, 2011 
Jessica Starks 2007

 

ALL-OAC (outdoor)
 
   
2019  
Emily Hilt (1st) Long Jump
Emily Hilt (3rd) High Jump
Taylor Manivanh (3rd) Triple Jump
   
2018  
Taylor Manivanh (3rd) Triple Jump
Taylor Manivanh (3rd) Long Jump
   
2017  
Taylor Manivanh (2nd) Triple Jump
   
2016  
Larkin Joseph (2nd) 800 meters
Chelsea Carpenter (3rd) Discus
   
2015  
Jordan Lyle (2nd) Pole Vault
   

 


INDOOR HONORS

All-Americans (indoor)
     
2011 Emily Goerig  Shot Put  6th 
2008 Lizzy Stanton Long Jump  6th 
       

 

NCAA Qualifiers (Indoor)
   
2018 Taylor Manivanh Triple Jump
2017 Hunter Mouser 400-Meter Dash
2011  Emily Goerig  Shot Put 
2011  Kwesi Seabrook 400-Meter Dash 
2009 Lizzy Stanton Triple Jump
  Jessica Starks 55-Meter Dash
  Jessica Starks 60-Meter Dash
2008 Lizzy Stanton Long Jump
  Jessica Starks 55-Meter Dash
2004 Rachel Beecraft Long Jump
     

 

USTFCCCA All-Region (Indoor)
 
Taylor Manivanh 2018 Triple Jump
Taylor Manivanh 2018 Long Jump
Taylor Manivanh 2018 60m
Ashley Freshkorn 2017 Shotput
Hunter Mouser 2017 400m
     

 

OAC Distance Runner of the Year (Indoor)
Emma McCarron  2013
   

 

ALL-OAC (indoor)
 
2019  
Taylor Manivanh (2nd) Triple Jump
Emily Hilt (3rd) High Jump
2018  
Taylor Manivanh (1st) Triple Jump
Taylor Manivanh (2nd) 60m
Niamani Mayes (3rd) 60m Hurdles
Hunter Mouser (3rd) 400m
Taylor Manivanh, Olivia Quinter, Hunter Mouser, Niamani Mayes (3rd) 4x200m Relay
2017  
Ashey Freshkorn (1st) Shot Put
Amber Thomas (3rd)  Shot Put
Taylor Manivanh (3rd) 4x200m relay
Hunter Mouser (3rd) 4x200m relay
Niamani Mayes (3rd) 4x200m relay
Akaila Howard (3rd) 4x200m relay
Taylor Manivanh (3rd) Triple Jump
   
2016  
Amber Thomas (3rd) Shot Put
   

 

 


ACADEMIC HONORS

CoSIDA Academic All-District
Corrine Salva 2011 (2nd) 
Emily Sheets 2011 (2nd) 
Erica Basinger 2006 (2nd)
   

 

USTFCCCA Division III All-Academic (Team)
2017 (Track and Field)  
2016 (Track and Field)  
2013 (Track and Field)  
2011 (Track and Field, Cross Country)
2010 (Track and Field, Cross Country)
2009 (Track and Field, Cross Country)
2008 (Track and Field, Cross Country)
2007 (Track and Field, Cross Country)
2006 (Track and Field)  
2005 (Track and Field)  
2004 (Track and Field)  
2003 (Track and Field)  
   

 

USTFCCCA Division III All-Academic (Individual)
Larkin Joseph 2017
Caitlyn Tulloss 2017
Taylor Manivanh 2017
Hunter Mouser 2017
Amber Thomas 2017
Emily Sheets 2011, 2013
Kwesi Seabrook  2009, 2011 
Tana Myers 2007, 2008
Jessica Starks 2007
Erica Basinger 2006
Shelly Gaines (XC) 2005
Caroline Falk 2004
   

 

ACADEMIC ALL-OAC
   
(combined until 2013-14 academic year)  
 2018 2017 2016
Hannah Westhoven MacKenzie Ciganick MacKenzie Ciganick
Larkin Joseph  Samantha Koester Al Corrigan
Huner Mouser  Megan Watt Gabrielle Genovesi
Taylor Manivanh  Alex Corrigan Larkin Joseph
  Gabirelle Genovesi Samantha Koester
  Jordan Lyle Jordan Lyle
  Sarah Rini Hunter Mouser
  Hunter Mouser Sarah Rini
  Caitlyn Tulloss Gretchen Sauder
  Larkin Joseph Caitlyn Tulloss
  Hannah Westhoven Megan Watt
    Hannah Westhoven
     
2015 2014 2013
Taylor Atkins Morgan White Sarah Bogen (2x, XC)
Al Corrigan Gretchen Sauder Aimee Connelly
Carrie Kuder Sarah Rini Aime Hall
Jordan Lyle Caitlyn Tulloss Jessi Knoll (2x, XC)
Marissa Price Al Corrigan Shelby Rohy (2x, XC)
Sarah Rini   Emily Sheets
Rachel Rus   Samantha Wentz
Gretchen Sauder    
Caitlyn Tulloss    
Samantha Wentz    
Morgan White    
     
2012 2011 2010
Emily Sheets Sarah Trick Corine Salva
Sarah Trick Corinne Salva Sarah Trick
Aimee Hall (HM)    
     
2008 2007 2006
Christine Heineike Amanda Hartman Erica Basinger (HM)
Blair Chance (HM)   Julie Dahlinghaus (HM)
Christie-Lee Miller (HM)    
     
2005 2004 2002
Erica Basinger Caroline Falk Laurie Barr (2nd)