Women's Track & Field

 
Recap | Results

Licensed to Timing First, LLC - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/3/2017 08:22 AM
                Otterbein April Fool's Invitational - 4/1/2017                 
                              www.timingfirst.com                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Gielink, Emma             SO Tiffin                 15.24      15.16   0.2  10   
  2 Strickland, Anaiyah       FR Tiffin                 15.90      15.54   0.2   8   
  3 Mackey, Mariah            FR Tiffin                 16.12      17.34   0.2   6   
  4 Snyder, Alexis            SO Otterbein              16.73      17.35   0.2   5   
  5 Schwarzbek, Allison       FR Heidelberg             16.87      17.62   0.2   4    17.612
  6 Quinter, Olivia           FR Capital                16.59      17.62   0.2   3    17.620
  7 VanOoyen, Cassie          SO Tiffin                 16.86      17.91   0.2   2   
  8 Getz, Allie               JR Kent State-T           18.90      23.62   0.2   1   
 
Event 3  Women 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Peoples, Alexya           FR Tiffin                            12.48q  2.1  3 
  2 D'Ippolito, Carmen        SO Otterbein              12.54      12.77q  2.0  2 
  3 Wright, Macie             FR Otterbein              12.55      12.78q  2.1  3 
  4 Stepney, Imani            FR Ohio Dominic           12.55      12.81q  2.1  3 
  5 Mouser, Hunter            JR Capital                           12.85q  2.0  2 
  6 Stevens, Shaunqueza       FR Ohio Dominic           12.80      13.04q  2.0  2 
  7 Barber, Bryanna           FR Ohio Dominic           12.90      13.08q  3.3  1  13.075
  8 Wright, Rylee             FR Tiffin                 13.81      13.08q  3.3  1  13.077
  9 Rogers, Jan                  Unattached             12.90      13.30   3.3  1 
 10 Phillips, Sydney          FR Otterbein              13.52      13.64   2.0  2 
 11 Warlick, Keturah          SO Bluffton               12.92      13.68   2.0  2 
 12 Stafford, Sarah           FR Capital                           14.65   3.3  1 
 13 Breier, Brittany          FR Bluffton                          15.13   2.0  2 
 14 Partridge, Kris           JR Kent State-T           13.50      15.15   2.1  3 
 15 Hostetler, Ciana          FR Bluffton                          15.73   3.3  1 
 16 Smith, Samantha           FR Kent State-T           18.50      20.20   2.1  3 
 
Event 3  Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Peoples, Alexya           FR Tiffin                 12.48      12.59   0.7  10   
  2 Wright, Macie             FR Otterbein              12.78      12.92   0.7   8   
  3 D'Ippolito, Carmen        SO Otterbein              12.77      12.94   0.7   6   
  4 Mouser, Hunter            JR Capital                12.85      13.01   0.7   5   
  5 Barber, Bryanna           FR Ohio Dominic           13.08      13.08   0.7   4   
  6 Stevens, Shaunqueza       FR Ohio Dominic           13.04      13.25   0.7   3   
  7 Wright, Rylee             FR Tiffin                 13.08      13.74   0.7   2   
 
Event 5  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sandvik, Heather          SO Otterbein           10:50.50   11:27.79   10   
  2 Poullet, Julissa          SR Otterbein           10:52.22   11:38.65    8   
  3 Foltz, Katy               SO Otterbein           11:30.30   12:09.52    6   
  4 Lathrop, Kierra           SR Otterbein           11:39.48   12:30.63    5   
 
Event 7  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tiffin  'A'                                         45.66      48.73   10   
     1) Blair, Miaisha FR               2) Peoples, Alexya FR             
     3) Parker, Adaysha JR              4) Massey, Kristen SO             
  2 Heidelberg  'A'                                     49.55      49.97    8   
     1) Beaver, Bethany SR              2) Grove, Kelsey FR               
     3) Biniker, McKenzie SO            4) Slone, Michaela SO             
  3 Otterbein  'A'                                      48.21      50.41    6   
     1) Wright, Macie FR                2) Warner, Raquel FR              
     3) Acosta, Hailey FR               4) D'Ippolito, Carmen SO          
  4 Capital  'A'                                        51.16      51.52    5   
     1) Manivanh, Taylor FR             2) Mayes, Niamani SO              
     3) Howard, Akaila FR               4) Mouser, Hunter JR              
 -- Ohio Dominican  'A'                                 49.26         DQ  
     1) Barber, Bryanna FR              2) Reid, Ryanna JR                
     3) Stevens, Shaunqueza FR          4) Stepney, Imani FR              
 
Event 9  Women 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lamb, Claire              SO Otterbein            4:32.20    4:54.60   2  10   
  2 MacElrevey, Madison       SO Otterbein            4:56.22    5:14.58   2   8   
  3 Winter, Alex              SR Otterbein            5:07.58    5:16.76   2   6   
  4 Hauke, Alissa             JR Bluffton             5:20.00    5:18.12   2   5   
  5 Koester, Samantha         SO Capital              5:17.61    5:18.71   2   4   
  6 Shaffer, Miranda          JR Heidelberg           5:30.00    5:26.23   1   3   
  7 Zigan, Haylee             FR Bluffton             5:15.00    5:28.10   2   2   
  8 Matteson, Jennie          SO Bluffton             5:20.00    5:28.62   2   1   
  9 Hairston, Anna            SR Bluffton             5:31.05    5:32.24   1 
 10 Gilliam, Jada             FR Tiffin                          5:50.75   1 
 11 Dotson, Juliana           FR Lourdes              5:50.12    5:53.56   1 
 12 Groves, Hailey            FR Otterbein            5:43.24    5:57.94   1 
 13 Bensman, Samantha         FR Heidelberg           6:31.23    6:27.90   1 
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hunter, Sarah             JR Heidelberg           1:00.00      59.83   2  10   
  2 Doss, Madison             FR Tiffin                 57.34    1:00.67   2   8   
  3 Acosta, Hailey            FR Otterbein            1:01.33    1:02.11   2   6   
  4 Slone, Michaela           SO Heidelberg           1:00.75    1:02.73   2   5   
  5 Rogiers, Allison          FR Otterbein            1:00.21    1:03.19   2   4   
  6 Garrett, Baylee           JR Heidelberg           1:02.80    1:04.51   2   3   
  7 Norman, Zaireea           FR Tiffin               1:03.69    1:04.76   1   2   
  8 Jones, Lindsey            SO Otterbein            1:03.22    1:06.52   2   1   
  9 Martin-Shuttleworth, Tes  FR Tiffin               1:03.37    1:07.90   2 
 10 Stein, Jasmine            FR Lourdes                         1:10.81   1 
 11 Carroll, Micaela          SO Ohio Dominic         1:10.00    1:14.35   1 
 12 Crisp, Gabriella          JR Lourdes              1:23.58    1:16.10   1 
 13 Dotson, Juliana           FR Lourdes                         1:28.37   1 
 14 Smith, Samantha           FR Kent State-T         1:20.50    2:03.31   1 
 
Event 13  Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tremaine, Audrey          SR Q Elite              2:17.49    2:20.86   3  10   
  2 Joseph, Larkin            SO Capital              2:18.60    2:23.59   3   8   
  3 Kabicek, Shakita          SR Ohio Dominic         2:25.00    2:26.98   3   6   
  4 Koch, Sarah               SR Otterbein            2:24.41    2:27.57   3   5   
  5 Deshuk, Danielle          FR Capital              2:25.33    2:28.01   3   4   
  6 Devereaux, Jalyn          JR Ohio Dominic         2:21.88    2:28.33   3   3   
  7 Peltier, Hannah           FR Ohio Dominic         2:28.00    2:29.26   3   2   
  8 Tulloss, Caitlyn          JR Capital              2:22.71    2:30.06   3   1   
  9 Ruff, Lindsey             SO Otterbein            2:24.68    2:31.16   3 
 10 Rini, Sarah               JR Capital              2:31.62    2:32.09   3 
 11 Kramer, Lily              FR Unattached           2:32.00    2:32.46   2 
 12 MacElrevey, Madison       SO Otterbein            2:27.68    2:34.72   3 
 13 Mayhew, Donna             FR Capital                         2:35.72   1 
 14 Hauke, Alissa             JR Bluffton             2:33.00    2:37.18   2 
 15 Tennison, Nicole          JR Heidelberg           2:38.31    2:37.90   2 
 16 Berlesky, Harley          SR Heidelberg           2:33.00    2:38.27   2 
 17 Genovesi, Gabrielle       JR Capital              2:37.40    2:39.15   2 
 18 Volz, Elizabeth           SR Heidelberg           2:38.08    2:39.16   2 
 19 Saul, Corinne             FR Otterbein            2:39.50    2:40.23   2 
 20 Zigan, Haylee             FR Bluffton             2:35.00    2:44.18   2 
 21 Noecker, Kristen          SO Ohio Dominic         2:40.84    2:45.00   1 
 22 Hairston, Anna            SR Bluffton             2:40.00    2:48.54   2 
 23 Matteson, Jennie          SO Bluffton             2:40.00    2:48.63   1 
 24 Cash, Alexis              FR Bluffton             2:34.00    2:49.44   2 
 25 Stein, Jasmine            FR Lourdes              2:44.62    2:49.47   1 
 26 Dietz, Alyse              SO Tiffin               2:39.30    2:50.97   2 
 27 Cukierski, Morgan         JR Lourdes                         2:53.22   1 
 28 Lefeld, Megan             SR Heidelberg                      2:57.41   1 
 29 Crisp, Gabriella          JR Lourdes              3:22.59    3:16.15   1 
 
Event 15  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bedell, Sarah             SO Otterbein            1:04.22    1:06.05   2  10   
  2 Schwarzbek, Allison       FR Heidelberg           1:08.65    1:07.92   2   8   
  3 Mayes, Niamani            SO Capital              1:08.84    1:09.27   2   6   
  4 Kimberly, Emma            FR Otterbein            1:10.22    1:11.91   2   5   
  5 Kimmel, Julia             FR Lourdes                         1:13.00   1   4   
  6 Quinter, Olivia           FR Capital              1:11.50    1:16.30   2   3   
  7 VanOoyen, Cassie          SO Tiffin                          1:18.14   1   2   
  8 Bodeker, Abbey            JR Capital              1:19.16    1:19.12   2   1   
  9 Getz, Allie               JR Kent State-T         1:20.00    1:42.86   2 
 
Event 17  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Manivanh, Taylor          FR Capital                26.52      26.24   0.4  4  10   
  2 Grove, Kelsey             FR Heidelberg             26.62      26.33   2.6  3   8   
  3 Beaver, Bethany           SR Heidelberg             26.57      26.46   2.6  3   6   
  4 Biniker, McKenzie         SO Heidelberg             26.90      26.52   2.6  3   5   
  5 Mouser, Hunter            JR Capital                26.48      26.69   0.4  4   4   
  6 Warlick, Keturah          SO Bluffton               26.61      26.95   2.6  3   3   
  7 Wright, Macie             FR Otterbein              27.03      27.05   2.6  3   2   
  8 Jackson, Kaitlyn          SR Tiffin                            27.16   1.9  1   1   
  9 Cloud, Alexis             JR Tiffin                 26.74      27.20   2.6  3 
 10 D'Ippolito, Carmen        SO Otterbein              26.44      27.24   0.4  4 
 11 Martin-Shuttleworth, Tes  FR Tiffin                 26.34      27.59   0.4  4 
 12 Howard, Akaila            FR Capital                28.35      27.63   0.3  2 
 13 Camp, Kirsten             SO Tiffin                            28.08   1.9  1 
 14 Snyder, Alexis            SO Otterbein              28.19      28.34   0.3  2 
 15 Phillips, Sydney          FR Otterbein              28.22      28.76   0.3  2 
 16 Norman, Zaireea           FR Tiffin                 26.35      28.77   0.4  4 
 17 Rogers, Jan                  Unattached             27.50      29.19   2.6  3 
 18 Genovesi, Gabrielle       JR Capital                28.00      29.42   0.3  2 
 19 Brown, Courtney           FR Tiffin                            29.60   1.9  1 
 20 Jones, Lindsey            SO Otterbein              28.58      29.72   0.3  2 
 21 Wright, Rylee             FR Tiffin                 29.37      30.05   0.3  2 
 22 Stafford, Sarah           FR Capital                28.00      31.36   1.9  1 
 23 Partridge, Kris           JR Kent State-T           27.50      31.95   0.3  2 
 24 Hostetler, Ciana          FR Bluffton               31.60      32.67   1.9  1 
 25 Smith, Samantha           FR Kent State-T           38.50      47.68   1.9  1 
 
Event 19  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Young, Ariel              SO Ohio Christi        17:29.00   17:39.83   10   
  2 Currey, Allison           FR Otterbein           18:57.72   18:40.20    8   
  3 Meyers, Mackenzie         SO Capital             19:20.00   18:55.03    6   
  4 Elkins, Amanda            SO Heidelberg          19:11.52   19:04.28    5   
  5 Westhoven, Hannah         JR Capital             19:01.02   19:07.23    4   
  6 House, Rachel             JR Heidelberg          19:08.09   19:07.80    3   
  7 Corrigan, Alligator       SR Capital             19:50.86   19:11.20    2   
  8 Wesco, Meredith           SR Otterbein           18:40.22   19:17.38    1   
  9 Turrentine, Aly           FR Ohio Christi        19:19.00   19:19.04  
 10 Simko, Erin               SO Otterbein           18:45.55   19:31.53  
 11 Sauder, Gretchen          SR Capital             19:37.69   19:47.03  
 12 Long, Cassidy             FR Ohio Dominic        20:43.51   19:50.78  
 13 Shultz, Cassady           SR Otterbein           19:30.30   20:22.57  
 14 Bowman, Kat               FR Capital                        20:57.08  
 15 Schmidt, Sydney           SR Tiffin              21:41.48   21:13.55  
 16 Kelsey, Michelle          SO Bluffton            21:40.00   21:25.35  
 17 Chirchir, Winny           FR Tiffin              21:59.82   21:31.08  
 18 Cox, Arie                 FR Bluffton            21:20.00   22:02.70  
 -- Waldvogel, Emily          FR Capital                              DQ  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tiffin  'A'                                       4:02.72    4:04.46   10   
     1) Doss, Madison FR                2) Holbrook, Brittany FR          
     3) Parker, Adaysha JR              4) Peoples, Alexya FR             
  2 Ohio Christian  'A'                               4:07.33    4:06.73    8   
     1) Williams, Zarria FR             2) Marshall, Madigan FR           
     3) Lezotte, Brooke FR              4) Lawwell, Rachel FR             
  3 Otterbein  'A'                                    4:04.11    4:08.87    6   
     1) Acosta, Hailey FR               2) Bedell, Sarah SO               
     3) Rogiers, Allison FR             4) Foltz, Katy SO                 
  4 Heidelberg  'A'                                   4:05.00    4:12.15    5   
     1) Slone, Michaela SO              2) Schwarzbek, Allison FR         
     3) Garrett, Baylee JR              4) Hunter, Sarah JR               
  5 Capital  'A'                                      4:06.89    4:17.44    4   
     1) Quinter, Olivia FR              2) Mouser, Hunter JR              
     3) Tulloss, Caitlyn JR             4) Joseph, Larkin SO              
  6 Otterbein  'B'                                    4:15.55    4:26.63    3   
     1) Koch, Sarah SR                  2) Kimberly, Emma FR              
     3) Jones, Lindsey SO               4) MacElrevey, Madison SO         
  7 Capital  'C'                                      4:35.00    4:42.63    2   
     1) Deshuk, Danielle FR             2) Rini, Sarah JR                 
     3) Koester, Samantha SO            4) Mayhew, Donna FR               
  8 Bluffton  'A'                                     4:40.00    4:45.38    1   
     1) Warlick, Keturah SO             2) Miller, Devony SO              
     3) Zigan, Haylee FR                4) Hauke, Alissa JR               
 -- Capital  'B'                                      4:35.00        DNF  
     1) Mayes, Niamani SO               2) Ciganick, MacKenzie JR         
     3) Bodeker, Abbey JR               4) Jones, Olivia FR               
 
Event 23  Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holbrook, Brittany        FR Tiffin                 1.65m      1.60m   10   
     1.37 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.65 
        P    P    P    P   XO    O   XO  XXO    X 
  2 Rogala, Dalaney           FR Tiffin                 1.65m      1.57m    8   
     1.37 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
        P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Marshall, Carlee          FR Tiffin                 1.60m      1.54m    6   
     1.37 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  4 Hipp, Olivia              JR Heidelberg             1.60m      1.51m    5   
     1.37 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
        P    P    P    P    O  XXX 
  5 Jackson, Kaitlyn          SR Tiffin                 1.56m      1.48m    4   
     1.37 1.42 1.45 1.48 1.51 
        P    O  XXO   XO  XXX 
  6 Cloud, Alexis             JR Tiffin                 1.53m      1.45m    3   
     1.37 1.42 1.45 1.48 
       XO  XXO    O  XXX 
  7 Snyder, Alexis            SO Otterbein                         1.42m    2   
     1.37 1.42 1.45 
        P    O  XXX 
  8 Camp, Kirsten             SO Tiffin                 1.44m      1.37m    1   
     1.37 1.42 
        O  XXX 
  9 Blais, Amanda             FR Otterbein              1.40m     J1.37m  
     1.37 1.42 
       XO  XXX 
 
Event 25  Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kolling, Harmony          JR Otterbein              3.98m      3.90m   10   
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.60 3.90 4.01 
        P    P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXO  XXX 
  2 Shoff, Dana               SO Otterbein              3.55m      3.50m    8   
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.60 
        P    P    P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  3 Lyle, Jordan              SR Capital                3.50m      3.20m    6   
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    P    P   XO  XXX 
  4 Thompson, Willow          FR Bluffton               3.31m      3.05m    5   
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    P    O    P  XXX 
  5 Oliver, Sarah             SO Bluffton               3.04m     J3.05m    4   
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  6 Grzegorczyk, Jordan       FR Tiffin                 2.75m      2.75m    3   
     2.45 2.75 2.90 
        O  XXO  XXX 
 -- Stoddard, Maria           SO Tiffin                 3.20m         NH  
     2.45 2.60 2.75 
        P    P  XXX 
 -- Rogala, Dalaney           FR Tiffin                 2.45m         NH  
     2.45 
      XXX 
 
Event 27  Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Blair, Miaisha            FR Tiffin                 5.67m      5.41m   1.4  10   
     5.41m(1.4) FOUL(-1.2) FOUL(0.2) FOUL(-1.1) FOUL(-1.1) 4.84m(-1.1)
  2 Manivanh, Taylor          FR Capital                5.33m      5.08m   0.5   8   
     5.07m(1.1) 4.33m(-0.5) 5.08m(0.5) 4.93m(-1.8) 4.99m(0.3) 4.84m(-0.4)
  3 Wilson, Savanna           FR Lourdes                4.98m      4.80m   0.5   6   
     FOUL(0.5) 4.66m(+0.0) 4.61m(0.2) 4.80m(0.5) 4.74m(-0.1) FOUL(0.2)
  4 Evans, Shalbe             FR Tiffin                 5.26m      4.76m  +0.0   5   
     4.75m(+0.0) 4.64m(-1.5) 4.76m(+0.0) FOUL(0.3) FOUL(0.3) 4.73m(0.6)
  5 Genovesi, Gabrielle       JR Capital                4.68m      4.44m  -0.6   4   
     4.26m(+0.0) 4.17m(-1.3) 4.37m(-0.3) 4.44m(-0.6) 4.19m(-0.0) 4.33m(0.2)
 
Event 29  Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gielink, Emma             SO Tiffin                11.14m     11.02m   0.1  10   
     10.61m(+0.0) FOUL(+0.0) 10.90m(+0.0) PASS(-0.0) 10.79m(0.1) 11.02m(0.1)
  2 Wilson, Savanna           FR Lourdes                9.79m      9.94m  -0.9   8   
     9.48m(-1.6) FOUL(-0.8) 9.58m(-1.0) FOUL(+0.0) 9.94m(-0.9) 9.46m(-0.2)
  3 Snyder, Alexis            SO Otterbein              9.74m      9.90m  -0.4   6   
     9.17m(0.4) 9.50m(-1.1) 9.90m(-0.4) 9.84m(0.3) 9.70m(-0.6) 9.55m(0.5)
  4 Howard, Akaila            FR Capital               10.43m      9.72m  -0.4   5   
     9.28m(-0.8) 9.36m(0.1) 9.38m(1.3) FOUL(-0.1) 9.72m(-0.4) 9.58m(+0.0)
 
Event 31  Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Finnegan, Emily           SO Otterbein             36.60m     41.32m   10   
      FOUL  41.21m  FOUL  FOUL  FOUL  41.32m
  2 Swary, Mackenzie          SO Otterbein             38.80m     40.00m    8   
      33.66m  38.03m  36.93m  FOUL  38.85m  40.00m
  3 Reese, D'Nae              JR Bluffton              40.74m     38.35m    6   
      36.97m  37.98m  38.35m  35.71m  37.77m  36.90m
  4 Page-Boyd, Alexia         FR Heidelberg            34.06m     36.35m    5   
      FOUL  36.35m  FOUL  35.22m  FOUL  33.12m
  5 Barth, Emma               FR Ohio Dominic          34.34m     33.77m    4   
      31.78m  FOUL  33.77m  FOUL  32.63m  FOUL
  6 Kreider, Jenna            SR Capital               30.54m     31.97m    3   
      FOUL  26.68m  31.80m  31.97m  31.41m  29.62m
  7 Freshkorn, Ashley         SR Capital               36.47m     31.92m    2   
      31.92m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Williams, Heather         FR Lourdes               28.72m     31.17m    1   
      30.75m  31.17m  29.40m  FOUL  28.00m  30.10m
  9 Watt, Megan               SO Capital               34.22m     31.01m  
      30.60m  29.45m  30.20m  28.52m  29.95m  31.01m
 10 Kefauver, Alexis          FR Ohio Dominic          30.45m     27.93m  
      26.94m  27.93m  26.41m            
 11 Thornton, Marie           JR Otterbein             17.15m     26.36m  
      25.55m  26.36m  26.00m            
 12 Fox, Mallory              FR Otterbein             23.92m     24.72m  
      22.83m  24.72m  22.61m           
 13 Martinez, Sarah           FR Lourdes               21.34m     24.66m  
      FOUL  24.66m  FOUL            
 14 Lee, Kassie               FR Capital               25.44m     23.42m  
      23.20m  21.76m  23.42m            
 15 Line, Bailey              FR Ohio Dominic                     22.41m  
      22.41m  FOUL  20.69m            
 -- Wulff, Haley              FR Heidelberg            33.50m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Stoll, Jordan             FR Otterbein             30.02m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 33  Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farmer, Allison           SO Unattached            50.66m     49.22m   10   
      48.42m  FOUL  45.95m  44.71m  49.22m  46.42m
  2 Gallavan, Kim                Unattached            52.00m     47.51m    8   
      47.51m  45.55m  45.20m  FOUL  FOUL  43.60m
  3 Cunningham, Sierra        JR Tiffin                43.09m     41.25m    6   
      39.36m  41.25m  38.72m  41.05m  FOUL  FOUL
  4 Watt, Megan               SO Capital               41.02m     41.21m    5   
      FOUL  38.65m  38.46m  41.21m  FOUL  38.01m
  5 Finnegan, Emily           SO Otterbein             41.69m     40.93m    4   
      40.93m  FOUL  40.90m  FOUL  40.88m  39.56m
  6 Barth, Emma               FR Ohio Dominic          38.11m     40.25m    3   
      FOUL  40.25m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Freshkorn, Ashley         SR Capital               39.08m     40.19m    2   
      38.46m  40.13m  FOUL  FOUL  FOUL  40.19m
  8 Swary, Mackenzie          SO Otterbein             38.10m     38.56m    1   
      FOUL  36.60m  33.57m  36.62m  38.56m  38.56m
  9 King, Taylor              JR Capital               32.98m     36.19m  
      36.19m  33.02m  29.73m            
 10 Mehok, Hana               SO Tiffin                42.08m     34.96m  
      34.26m  FOUL  34.96m            
 11 Wulff, Haley              FR Heidelberg            32.92m     34.81m  
      32.26m  34.81m  32.84m            
 12 DeLong, Maelinn           SO Bluffton              33.56m     34.67m  
      34.44m  34.67m  31.19m            
 13 Lee, Kassie               FR Capital               33.14m     33.96m  
      FOUL  31.86m  33.96m           
 14 Reese, D'Nae              JR Bluffton              42.42m     30.97m  
      30.97m  FOUL  FOUL           
 15 Stoll, Jordan             FR Otterbein             30.30m     29.74m  
      FOUL  FOUL  29.74m            
 16 Page-Boyd, Alexia         FR Heidelberg            31.18m     27.72m  
      27.72m  27.25m  FOUL           
 17 Fox, Mallory              FR Otterbein             26.56m     26.30m  
      25.96m  26.03m  26.30m           
 18 Llewellyn, Miranda        FR Heidelberg            26.52m     25.14m  
      24.01m  24.43m  25.14m            
 19 Wilcox, Riley             FR Bluffton              23.52m     23.44m  
      21.28m  23.37m  23.44m           
 20 Kefauver, Alexis          FR Ohio Dominic                     21.61m  
      21.61m  FOUL  18.72m            
 21 Williams, Heather         FR Lourdes               28.68m     21.14m  
      FOUL  21.14m  FOUL            
 22 Martinez, Sarah           FR Lourdes               23.60m     19.21m  
      18.17m  19.21m  16.75m            
 -- Terry, Morgan                Otterbein             36.50m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Kreider, Jenna            SR Capital               39.96m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 35  Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carson, Monica            JR Tiffin                32.82m     28.81m   10   
      28.64m  27.26m  28.26m  26.41m  FOUL  28.81m
  2 Thornton, Marie           JR Otterbein             25.73m     27.65m    8   
      FOUL  26.72m  FOUL  FOUL  24.67m  27.65m
  3 Hipp, Olivia              JR Heidelberg            30.12m     27.62m    6   
      25.44m  25.27m  27.62m  PASS  PASS  PASS
  4 Johnston, Taylor          JR Capital               26.18m     26.19m    5   
      26.19m  25.13m  FOUL  FOUL  22.80m  22.26m
  5 Snyder, Alexis            SO Otterbein             27.00m     22.92m    4   
      FOUL  22.92m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  6 Brown, Courtney           FR Tiffin                           22.39m    3   
      FOUL  21.19m  22.39m  21.59m  19.40m  21.82m
  7 Hilt, Emily               FR Capital               20.38m     21.29m    2   
      21.29m  FOUL  FOUL  FOUL  19.11m  FOUL
  8 Spangler, Gracen          SR Lourdes               16.64m     20.66m    1   
      19.57m  FOUL  FOUL  20.66m  FOUL  FOUL
  9 King, Taylor              JR Capital               19.10m     19.13m  
      15.77m  17.04m  19.13m  PASS  PASS  PASS
 10 Breier, Brittany          FR Bluffton                         19.03m  
      18.46m  18.55m  18.09m  17.13m  17.92m  19.03m
 11 D'Ippolito, Carmen        SO Otterbein                        18.87m  
      18.87m  14.30m  17.88m  17.97m  18.12m  16.20m
 12 Sandvik, Heather          SO Otterbein                        16.91m  
      16.91m  FOUL  FOUL           
 13 Foltz, Katy               SO Otterbein                        16.22m  
      FOUL  16.22m  13.42m            
 14 Hunter, Sarah             JR Heidelberg            22.12m     15.82m  
      15.82m  FOUL  PASS         
 15 Mitchell, Justine         FR Heidelberg                       11.43m  
      8.23m  11.43m  10.43m            
 
Event 37  Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boyden, Mary              SR Tiffin                14.19m     13.96m   10   
      13.50m  13.12m  13.96m  13.95m  12.90m  13.19m
  2 Carson, Monica            JR Tiffin                13.25m     12.04m    8   
      11.26m  11.94m  11.58m  FOUL  12.04m  FOUL
  3 Freshkorn, Ashley         SR Capital               13.53m     11.96m    6   
      11.85m  FOUL  FOUL  11.96m  FOUL  FOUL
  4 Mehok, Hana               SO Tiffin                12.07m     11.90m    5   
      11.45m  11.21m  11.51m  10.87m  11.25m  11.90m
  5 Cummings, Ally            FR Capital               11.58m     11.57m    4   
      10.30m  10.83m  10.51m  10.51m  10.72m  11.57m
  6 Thornton, Marie           JR Otterbein             12.70m     11.53m    3   
      FOUL  11.53m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Swary, Mackenzie          SO Otterbein             12.02m     11.46m    2   
      10.99m  11.46m  10.87m  11.39m  11.05m  FOUL
  8 Chupp, Sabrina            SO Tiffin                11.95m     11.28m    1   
      9.59m  11.04m  10.63m  9.99m  10.34m  11.28m
  9 Finnegan, Emily           SO Otterbein             11.65m     10.75m  
      FOUL  10.75m  FOUL  FOUL  FOUL  10.07m
 10 Page-Boyd, Alexia         FR Heidelberg             9.96m     10.49m  
      10.49m  9.76m  9.52m            
 11 Wulff, Haley              FR Heidelberg            11.13m      9.97m  
      FOUL  FOUL  9.97m         
 12 Lee, Kassie               FR Capital               11.25m      9.96m  
      8.71m  9.96m  FOUL         
 13 Liepaite, Danute          SO Tiffin                11.61m      9.84m  
      9.84m  9.82m             
 14 DeLong, Maelinn           SO Bluffton               9.74m      9.78m  
      9.47m  9.78m  9.51m            
 15 Williams, Heather         FR Lourdes               10.57m      9.67m  
      9.51m  9.21m  9.67m           
 16 Llewellyn, Miranda        FR Heidelberg            10.19m      9.43m  
      FOUL  9.43m  8.84m            
 17 Cloud, Alexis             JR Tiffin                 9.71m      9.40m  
      8.91m  8.76m  9.40m           
 18 Kefauver, Alexis          FR Ohio Dominic           9.38m      8.81m  
      8.81m  8.66m  8.03m            
 19 Jackson, Kaitlyn          SR Tiffin                 8.72m      8.77m  
      8.34m  8.77m  8.71m            
 20 Camp, Kirsten             SO Tiffin                 8.75m      8.70m  
      8.70m  8.04m  8.19m           
 21 Fox, Mallory              FR Otterbein             10.39m      8.50m  
      8.45m  8.50m              
 22 Terry, Morgan                Otterbein                         8.32m  
      FOUL  7.61m  8.32m            
 23 Hilt, Emily               FR Capital                8.78m      8.08m  
      7.68m  8.08m  7.86m            
 24 Stoll, Jordan             FR Otterbein              8.98m      7.78m  
      7.72m  7.36m  7.78m            
 25 Line, Bailey              FR Ohio Dominic           7.71m      7.69m  
      7.69m  7.51m  7.33m            
 26 Wilcox, Riley             FR Bluffton               7.25m      6.33m  
      6.27m  6.33m  FOUL            
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Otterbein                  195        2) Tiffin                    174   
    3) Capital                    124        4) Heidelberg                 89   
    5) Bluffton                    27        6) Ohio Dominican             25   
    7) Lourdes                     20        8) Ohio Christian             18   
    9) Q Elite                     10       10) Kent State-Tuscarawas       1   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Tiffin                     230.50     2) Otterbein                 109   
    3) Ohio Dominican              95        4) Heidelberg                 88.50
    5) Capital                     55        6) Bluffton                   44   
    7) Columbus Running Company     8        8) Lourdes                     7   
    9) Home Street Elite            5       10) Kent State-Tuscarawas       4   
   11) HSE                          1