Capital University Hall of Fame (by induction year)

Capital University Hall of Fame (by induction year)

 

Search by:    Sport    |    Alphabetically (last name)    |    HOF Home

 

The Varsity C Athletic Hall of Fame recognizes the best of the best to ever play a varsity sport or contribute toward the advancement of Cap Athletics. These individuals represent a select group of elite athletes that have emerged out of a rigorous selection process to earn the title, Capital Hall of Famer.

 

Click to skip to:

1970s   1980s   1990s   2000s   2010s
1978   1980   1990   2000   2010
1979   1981   1991   2001   2011
    1982   1992   2002   2012
    1983   1993   2003   2013
    1984   1994   2004   2014
    1985   1995   2005   2015
    1986   1996   2006   2017
    1987   1997   2007   2018
    1988   1998   2008    
    1989   1999   2009    


 

 

1960


 

             
Jerry L. Katherman
Football
           



1978


 

             
William F. Bernlohr '27
Men's Basketball
  Fred A. Brideweser '78
Men's Basketball
  Edwin H. Garver '58   Robert M. Geist Jr. '43
Men's Basketball
             
             
Kenneth W. Heisler '38
Football
  Robert G. Kennedy '50
Football
  Charles F. Kessler '58
Football
  Jack Landrum '33
Football

 

 

1979


 

             
Robert W. Bernlohr '55
Men's Basketball
  Paul L. Davidson '33
Football
  Robert Kalish '46
Men's Basketball
  Paul E. Klopfer '46
Football
             
             
E. Eugene Mechling '31
Men's Basketball
  Kenneth D. Pleger '58
Football
  Vernon D. Ridenour '20
Men's Basketball
  John "Red" Trego '36
Men's Basketball

 

-- back to top --

1980


 

             
Fred K. Bernlohr '44
Men's Basketball
  Paul E. Elsass '41
Football
  Charles Heilman '41
Football
  Fred D. Heischman '37
Baseball
             
             
Dale J. Helmick '40
Men's Basketball
  Harley H. Meyer '25
Football
  Arnold Boots Nieman '27
Men's Basketball
  Dana Swinehart '35
Baseball
             
             
George E. Troutman '58
Men's Track & Field
  Paul "Bucky" Walters '47
Baseball
       

 

 

1981


 

             
Harry E. Campbell
Football
1939
  John R. Cherrington Jr.
Football
1955
  Richard J. Ott
Men's Basketball
1947
  J. Mikal Outcalt '59
Men's Basketball
             
             
Edwin E. Prange '27
Football
  Albert C. Schiff '34   William Siefert '25
Football
   Ernest Winterhoff '16
Baseball

 

 

1982


 

             
Dr. Fred Bernlohr '18
Men's Basketball
  Harold W. "Hal" Horton '55
Football
  Duane C. Pelky '61
Men's Track & Field
   
             
             
Milton "Dan" Sheatsley '28       Herbert Shrider '47
Men's Basketball
   

 

 

1983


 

             
Aaron A. Anderson '31
Football
  Earl F. Brenning '38
Football
  Richard E. Cermelj '62
Football
  Vincent J. Chickerella '52
Men's Basketball
             
             
George W. Freeman '39   George H. Steele '60
Men's Basketball
  Robert L. Swanger '56
Men's Basketball
  Rowland O. Wenzel '40
Football

 

 

1984


 

             
John E. Braun '23
Men's Basketball
  Bernard "Brownie" Cellar '48
Men's Basketball
  Frederick R. Radloff '50
Men's Basketball
   
             
             
 Richard A. Stock '47
Men's Basketball
      Paul Weaver '40
Men's Basketball
   

 

 

1985


 

             
John Butler '56
Football
  Ray C. Heischman '38
Men's Basketball
  Gary A. Mauller '65
Football
   
             
             
Paul Schellhase '36
Football
       Arthur Slate '61
Men's Track & Field
   

 

 

1986


 

             
James Carlisle '47   Walter B. Heischman '32
Football
  Charles Hunsaker '66
Track & Field / Cross Country
   
             
             
Ronald L. Paxson '66
Football
       Stanley Shelgren '31    

 

 

1987


 

             
Robert B. Beelman '66
Football
  Joel S. Dill '62
Baseball
  C. William "Bill" Kidd '33
Football
   
             
             
Robert W. Lewis '66
Men's Track & Field
       Don W. Skinner '59
Football
   

 

 

1988


 

             
Jan M. Laitos '39
Football
  Ronald F. Mauller '57
Football
  Gordon G. McMaken '67
Football
   
             
             
Leon Simpson '68
Football
       Eugene Slaughter '50
Football
   

 

 

1989


 

             
Richard E. Bauerle '49
Baseball
  Norman C. Divine '50
Football
  Murphy D. Moultry '67
Football
   
             
             
Al Pesek Parker '41
Football
      Paul W. Snyder '58
Men's Basketball
   

 

-- back to top --

1990


 

             
James Demo '64
Men's Track & Field
  Larry W. Gornall '66
Football
  Thomas D. Rutan '65
Football
   
             
             
Alan Gene Stockert '58
Football
       Dave Veenendaal '65
Men's Basketball
   

 

 

1991


 

             
Roger Davis '65
Football
  Paul Hunt '68
Men's Basketball
  Milton Schultz '31
Men's Track & Field
  Francis "Fritz" Stafford '56
Football

 

 

1992


 

             
Robert Z. Kavanagh '55
Football
  Eugene Shade '50
Football
  Gordon Shira '48
Baseball
  James Stolzenbach '25
             
             
    Walter R. Wietzke '43
Baseball
   John P.H. Young '47
Men's Basketball
   

 

 

1993


 

             
Michael T. Goodman '71
Football
  Paul E. Keltner '46
Football
  James Makar Jr. '66
Football
   
             
             
Mike Stumpf '73
Men's Basketball
       P. Scott Weakley '73
Men's Basketball
   

 

 

1994


 

             

Michael W. Adams '74

  Thomas F. Beck '58
Football
  Paul E. Katterhenrich '53
Men's Basketball
  Beth Klopfer Rice '77
Women's Basketball
             
             
    Mary A. Roess '33    Mary Fischer Stuckey '45    

 

 

1995


 

             
Gregory Arnold '75
Football
  Eugene Caslin '75
Men's Basketball
  Charles Hess '72
Football
  Roy C. Hoch '50
             
             
Shirley Meuser '55   Leslie Mihalov '79
Women's Swimming
  Janet Prock Parke '63   Charles Townley '41
Football

 

 

1996


 

             
Joyce Ann Brickley '86   James E. Dafler '71
Men's Basketball
  Greg Hauel '42   Gerald Havel '42
Football
             
             
Michael G. Hout '75
Men's Track & Field
  Russell E. Lynch '46   Mary Fuhr Moss '86    

 

 

1997


 

             
Shirley Geiser Gibbs '48   Daniel Jones '69   Craig Knechtel '78
Men's Track & Field
   
             
             
Bill Stebelton '83
Men's Golf
       Jerry Walke '60    

 

 

1998


 

             
Shelley L. Blackburn '83
Women's Basketball
  Thomas Dunson '81
Men's Basketball
  Aaron R. Folsom '75
Men's Track & Field
  Harold E. Regan '49
Men's Basketball

 

 

1999


 

             
Todd Fisher '86
Football
  Muriel Iffland Lepley '47   Rick Meindl '78
Men's Track & Field
  Randy Pfeiffer '71
Men's Track & Field
             
             
Michael Shade '79
Baseball
  David Truex '77
Football
  Steve Wigton '81
Football
   

 

-- back to top --

2000


 

             
Glenn "Sam" Barrett '50
Football
  Colbert Byrom '72   Randy Fee '82
Wrestling
   
             
             
David P. Lewis '72
Men's Track & Field
      Ed Susi '86
Baseball
   

 

 

2001


 

             
Leona Austin '77
Volleyball
  James Brandon '72
Football
 

John Pride '63
Men's Track & Field

   
             
             

Richard K. Snouffer '52
Men's Basketball

      Daniel Susil '49
Football
   

 

 

2002


 

             
Donald E. Kalb '72   Thomas Lanier '89
Men's Basketball
  Richard L. Mettle '70
Men's Track & Field
  Hugh L. Stockert '56
Football

 

 

2003


 

             
Sarah Merklin Hensley '92   Chad Raymond '80
Football
  Brian Speelman '79
Football
  Albert A. White '62
Football

 

 

2004


 

             
Melinda Jo Wolf Anthony '92
Women's Basketball
  Steven Gibson '86
Men's Soccer
  John Harbage '73   Sandra Buddelmeyer White '93
Women's Basketball

 

 

2005


 

             
Jim Bline
Football
  Mike Eberhardt '88
Football
  Larry Metz '58
Baseball
   
             
             
Laura Schmelzer '94
Women's Basketball
      Keith Willike '88
Football
   

 

 

2006


 

             
Robert J. Arnold Jr.  '73   Paul Bernlohr '53
Men's Basketball
  Trina Nisbet Gerhard '91
Softball
  Keith E. Szanto '88
Football

 

 

2007


 

             
Chad R. Coconis '96
Men's Basketball
  Carrie Ferguson Henry '97
Women's Basketball
  Michael K. Kauffeld '88
Football
  John R. Keel '89
Football

 

 

2008


 

             
Kristin Long Clement '97
Women's Basketball
  Joe T. Glassco '83
Men's Basketball
  Tim R. Mueller '88
Men's Basketball
  Jill Walker White '98
Women's Basketball

 

 

2009


 

             
Scott Baxter '91
Men's Basketball
  Donald Forsyth '55
Men's Basketball
  Dave Grube
Men's Basketball
  Kenneth H. Weixel '80
Men's Golf
             
             
             

 

-- back to top --

2010


 

         
Darrin Blackford '86
Men's Basketball
  John E. Phillips '80, G'86
Football
  Eric Morrison '84
Men's Basketball
         
  Wilfred K. Schnier '66
Men's Track & Field
  Roger B. Welsh '64
Football
 

 

 

2011


 

Katherine Mang Carter '95
Women's Basketball
Kendra Meyer Hunter '01
Women's Basketball
Carmen Ellis Little '95
Women's Basketball
James "Bruce" McGinnis '55
Football
       

 

 

2012


 

David L. Cecutti '77 Cassie Cunningham '00
Softball
Joe Jacobus '73
Men's Basketball
William M. Kaikis '92
Football
Russ Reynolds '80
Football
         


 

2013


 

             
1993-94 Team
Women's Basketball
  1994-95 Team
Women's Basketball
  James Collins
Football
  Joe Dobos II '72
Men's Track & Field
  Karen Haban '87
Women's Basketball
  George Quil '71
Football
  Kevin Reed '83
Football
 
             
             

 

 

2014


 

Leslie A. Stechschulte '94
Women's Soccer
Robert W. Toy '80
Football
Gary R. Walters '66
Baseball/Men's Basketball
Steve A. Williams '86
Men's Soccer
Gretchen (Kairis) Zietowski '87
Women's Basketball
         

 


2015


 

Rachel Beecraft Barends '05
Women's Track & Field
Gerald Philhower '71
Football
Geron Tate '03
Men's Basketball
Kelly Kerscher Yost '95
Women's Basketball
       

 

2016


no class inducted

 

2017


Tom McCurdy '79
Football

James Mayer '96
Baseball

Pam Briggs
Volleyball

Nici Workman '04
Volleyball

 

2018


 

Jake Beck '05
Men's Basketball

Amanda Carroll-Dingess '04
Softball

Kyle Hausler '06
Football

Rocky Pentello '07
Football

Matt Spitz '08
Football

Ron Swearingin '03
Football
           

 

-- back to top --