Capital University Hall of Fame (by last name)

Capital University Hall of Fame (by last name)

 

Search by:    Induction Year    |    Sport     |    HOF Home

The Varsity C Athletic Hall of Fame recognizes the best of the best to ever play a varsity sport or contribute toward the advancement of Cap Athletics. These individuals represent a select group of elite athletes that have emerged out of a rigorous selection process to earn the title, Capital Hall of Famer.

 

 

Click to skip to:    #   |    A   |    B   |    C   |    D   |    E   |    F   |    G   |    H   |    I   |    J   |    K   |    L   |    M   |    N   |    O   |    P   |    Q   |    R   |    S   |    T   |    U   |    V   |    W   |    Y    |    Z



 


1-9

 

     
1993-94 Team
Women's Basketball
2013
  1994-95 Team
Women's Basketball
2013
     

 

 

A

 

             
 Michael W. Adams '74

1983
  Aaron A. Anderson '31
Football
1983
  Melinda Jo Wolf Anthony '92
Women's Basketball
2004
  Gregory Arnold '75
Football
1995
             
    Robert J. Arnold Jr. '73

2006
  Leona Austin '77
Volleyball
2001 
   

 

B

Rachel Beecraft Barends '05
Women's Track & Field
2015
  Glenn "Sam" Barrett '50
Football
2000
  Richard E. Bauerle '49
Baseball
1989
  Scott Baxter '91
Men's Basketball
2009
             
             

Jake Beck '05
Men's Basketball
2018

  Thomas F. Beck '58
Football
1994
  Robert B. Beelman '66
Football
1987
  Dr. Fred Bernlohr '18
Men's Basketball
1982
             
             

 Fred Bernlohr '44
Men's Basketball
1980 

  Paul Bernlohr '53
Men's Basketball
2006
  Robert W. Bernlohr '55
Men's Basketball
1979 
  William F. Bernlohr '27
Men's Basketball
1978
             
             
Shelley L. Blackburn '83
Women's Basketball
1998
  Darrin Blackford '86
Men's Basketball
2011
  Jim Bline
Football
2005
  James Brandon '72
Football
2001 
             
             
John E. Braun '23
Men's Basketball
1984 
  Earl F. Brenning '38
Football
1983
  Joyce Ann Brickley '86

1996
  Fred A. Brideweser '31
Men's Basketball
1978
             
             
Pam Briggs
Volleyball
2017
  John Butler '56
Football
1985
   Colbert Byrom '72

2000 
   
             
             

 

C

             
Harry E. Campbell '39
Football
1981
  James Carlisle '47

1986
  Amanda Carroll-Dingess '04
Softball
2018
  Katherine Mang Carter '95
Women's Basketball
2011
             
             
 Eugene Caslin '75
Men's Basketball
1995
  David L. Cecutti '77

2012
  Bernard "Brownie" Cellar '48
Men's Basketball
1984
  Richard E. Cermelj '62
Football
1983
             
             
 John R. Cherrington Jr. '55
Football
1981
  Vincent J. Chickerella '52
Men's Basketball
1983
   Kristin Long Clement '97
Women's Basketball
2008
  Chad R. Coconis '96
Men's Basketball
2007
             
             
James Collins
Football
2013
   Cassie Cunningham '00
Softball
2012
       
             

 

 

D

 

             
James E. Dafler '71
Men's Basketball
1996
  Paul L. Davidson '33
Football
1979
  Roger Davis '65
Football
1991
  James Demo '64
Men's Track & Field
1990
             
             
Joel S. Dill '62
Baseball
1987
  Norman C. Divine '50
Football
1989
  Joe Dobos II '72
Men's Track & Field
2014
  Thomas H. Dunson '81
Men's Basketball
1998
             

 

 

E

 

     

Mike Eberhardt '88
Football
2005

  Paul H. Elsass '41
Football
1980
     

 

 

F

             
Randy Fee '82
Wrestling
2000
  Todd Fisher '86
Football
1999
 

Aaron R. Folsom '75
Men's Track & Field
1998

 

Donald Forsyth '55
Men's Basketball
2009

             
             
George W. Freeman '39

1983
           
             
G



             
Edwin H. Garver '58

1978
  Robert M. Geist Jr. '43
Men's Basketball
1978
 

Trina Nisbet Gerhard '91
Softball
2006

  Shirley Geiser Gibbs '48

1997
             
             
Steven Gibson '86
Men's Soccer
2004
  Joe T. Glassco '83
Men's Basketball
2008
  Michael T. Goodman '71
Football
1983
  Larry W. Gornall '66
Football
1990
             
             
Dave Grube
Men's Basketball
2009
           
             
             

 

H

 
             
Karen Haban '87
Women's Basketball
2013
  John Harbage '73

2004
  Greg Hauel '42

1996
  Kyle Hausler '06
Football
2018
             
             
 Gerald Havel '42
Football
1996
  Charles Heilman '41
Football
1980
  Fred D. Heischman '37
Baseball
1980
  Ray C. Heischman '38
Men's Basketball
1985
             
             
Walter B. Heischman '32
Football
1986
  Kenneth W. Heisler '38
Football
1978
  Dale J. Helmick '40
Men's Basketball
1980
  Carrie Ferguson Henry '97
Women's Basketball
2007
             
             
 Sarah Merklin Hensley '92

2003
  Charles Hess '72
Football
1995
  Roy C. Hoch '50

1995 
  Harold W. "Hal" Horton '55
Football
1982
             
             
 Michael G. Hout '75
Men's Track & Field
1996
  Charles Hunsaker '66
Track & Field / Cross Country
1986
  Paul Hunt '68
Men's Basketball
1991 
   Kendra Meyer Hunter '01
Women's Basketball
2011
             
             

 

I

 

 

 

J
 



     
Joe Jacobus '73
Men's Basketball
2012
 

Daniel Jones '69

1997

     

 

K



             
William M. Kaikis '92
Football
2012
  Donald E. Kalb '72

2002
  Robert Kalish '46
Men's Basketball
1979
  Jerry L. Katherman
Football
             
             
Paul E. Katterhenrich '53
Men's Basketball
1994
  Michael K. Kauffeld '88
Football
2007
  Robert Z. Kavanagh '55
Football
1992
  John R. Keel '89
Football
2007
             
             
Paul E. Keltner '46
Football
1993
  Robert G. Kennedy '50
Football
1978
  Charles F. Kessler '58
Football
1978
  C. William "Bill" Kidd '33
Football
1987
             
             
Paul E. Klopfer '46
Football
1979
  Craig Knechtel '78
Men's Track & Field
1997
       
             

 

L


             
Jan M. Laitos '39
Football
1988
  Jack Landrum '33
Football
1978
  Thomas Lanier '89
Men's Basketball
2002
  Muriel Iffland Lepley '47

1999
             
             
David P. Lewis '72
Men's Track & Field
2000
  Robert W. Lewis '66
Men's Track & Field
1987
  Carmen Ellis Little '95
Women's Basketball
2012
 

Russell E. Lynch '46

1996

             

 

M

James Makar Jr. '65 Gary A. Mauller '57 Ronald F. Mauller '57 James Mayer '96
Football Football Football Baseball
1993 1985 1988 2017
       
Tom McCurdy '79 James "Bruce" McGinnis '55 Gordon G. McMaken '67 E. Eugene Mechling '31
Football Football Football Men's Basketball
2017 2011 1988 1979
       
Rick Meindl '78 Richard L. Mettle '70 Larry Metz '58 Shirley Meuser '55
Men's Track & Field Men's Track & Field Baseball  
1999 2002 2005 1995
       
Harley H. Meyer '25 Leslie Mihalov '79 Eric Morrison '84 Mary Fuhr Moss '86
Football Women's Swimming Men's Basketball  
1980 1995 2010 1996
       
Murphy D. Moultry '67 Tim R. Mueller '99    
Football Men's Basketball    
1989 2008    

 

N



             
Arnold "Boots" Nieman '27
Men's Basketball
1980
           
             

 

O



             
Richard J. Ott '47
Men's Basketball
1981
  J. Mikal Outcalt '59
Men's Basketball
1981
       
             

 

 

P



             
Janet Prock Parke '63

1995
  Al Pesek Parker '41
Football
1989
  Ronald L. Paxson '66
Football
1986
  Duane C. Pelky '61
Men's Track & Field
1982
             
             

Rocky Pentello '07
Football
2018

  Randy Pfeiffer '71
Men's Track & Field
1999
  Gerald Philhower '71
Football
2015
  John E. Phillips '80, G'86
Football
2010
             
             
Kenneth D. Pleger '58
Football
1979
  Edwin E. Prange '27
Football
1981
   John Pride '63
Men's Track & Field
2001
   
             

 

Q



             
George W. Quil '71
Football
2013
           
             

-- back to top --

R



             
Frederick R. Radloff '50
Men's Basketball
1984
  Chad Raymond '80
Football
2003
  Kevin L. Reed '83
Football
2013
  Harold E. Regan '49
Men's Basketball
1998
             
             
Russ Reynolds '80
Football
2012
  Beth Klopfer Rice '77
Women's Basketball
1994
  Vernon D. Ridenour '20
Men's Basketball
1979
  Mary A. Roess '33

1994
             
             
Thomas D. Rutan '65
Football
1990
           
             

 

S



             
Paul Schellhase '36
Men's Basketball
1985
 

Albert C. Schiff '34

1981

 

Laura Schmelzer '94
Women's Basketball
2005

  Wilfred K. Schnier '66
Men's Track & Field
2010
             
             
 Milton Schultz '31
Men's Track & Field
1991
  Eugene Shade '50
Football
1992
   Michael Shade '79
Baseball
1999
  Milton "Dan" Sheatsley '28

1982
             
             
Stanley Shelgren '31

1986
 

 Gordon Shira '48
Baseball
1992

   Herbert Shrider '47
Men's Basketball
1982
   William Siefert '25
Football
1981
             
             
 Leon Simpson '68
Football
1988
  Don W. Skinner '59
Football
1987
  Arthur Slate '61
Men's Track & Field
1985
  Eugene Slaughter '50
Football
1988
             
             
Richard K. Snouffer '52
Men's Basketball
2001
  Paul W. Snyder '58
Men's Basketball
1989
  Brian Speelman '79
Football
2003
  Matt Spitz '08
Football
2018
             
             
Francis "Fritz" Stafford '56
Football
1991
   Bill Stebelton '83
Men's Golf
1997
  Leslie Stechschulte '94
Women's Soccer
2014
  George H. Steele '60
Men's Basketball
1983
             
             
 Richard A. Stock '47
Men's Basketball
1984
  Alan Gene Stockert '58
Football
1990
  Hugh L. Stockert '56
Football
2002 
  James Stolzenbach '25

1992
             
             
Mary Fischer Stuckey '45

1994
  Mike Stumpf '73
Men's Basketball
1993
  Ed Susi '86
Baseball
2000
  Daniel Susil '49
Football
2001
             
             
Robert L. Swanger '56
Men's Basketball
1983
   Ron Swearingin '04
Football
2018
   Dana Swinehart '35
Baseball
1980
   Keith E. Szanto '88
Football
2006 
             
T



             
Geron Tate '03
Men's Basketball
2015
  Robert W. Toy '89
Football
2014
  Charles Townley '41
Football
1995
  John "Red" Trego '36
Men's Basketball
1979
             
             
             
George E. Troutman '58
Men's Track & Field
1980
  David Truex '77
Football
1999
       
U

 

 

 

V

             
Dave Veenendaal '65
Men's Basketball
1990
           
             

 

 

W



Jerry Walke '60 Gary R. Walters '66 Paul "Bucky" Walters '47 P. Scott Weakley '73
  Baseball/Men's Basketball Baseball Men's Basketball
1997 2014 1980 1993
       
Paul Weaver '40 Kenneth H. Weixel '80 Roger B. Welsh '64 Rowland O. Wenzel '40
Men's Basketball Men's Golf Football Football
1984 2009 2010 1983
       
Albert A. White '62 Jill Walker White '98 Sandra Buddelmeyer White '93 Walter R. Wietzke '43
Football Women's Basketball Women's Basketball Baseball
2003 2008 2004 1992
       
Steve Wigton '81 Steve A. Williams '86 Keith Willike '88 Ernest Winterhoff '16
Football Men's Soccer Football Baseball
1999 2014 2005 1981
       
Nici Workman '04      
Volleyball      
2017      

 

 

Y


             
Kelly Kerscher Yost '95
Women's Basketball
2015
John P.H. Young
1992
1947
         
             
Z

 

             
Gretchen (Kairis) Zietowski '87
Women's Basketball
2014
           
             

 

-- back to top --