Forty-Four Cap Student-Athletes Named Spring Academic All-OAC

Forty-Four Cap Student-Athletes Named Spring Academic All-OAC

AUSTINTOWN, Ohio – The Ohio Athletic Conference announced its Spring 2017 Academic All-OAC honorees on Monday, May 22, 2017. Forty-four Capital University student-athletes were awarded the honor among the 10 eligible sports teams, including 10 three-time selections.

Capital's three-time Academic All-OAC honorees include: Shane Wellman (baseball), Andrew Stroh (men's track & field), Katherine Boyer (softball), Brooke Hokes (softball), Sarah Jasinski (softball), Alexis Juergensen (women's lacrosse), Shannon Walton (women's lacrosse), Marlee McCloud (women's lacrosse), Gretchen Sauder (women's track and field), and Alexandra Corrigan (women's track & field).

A total of 368 student-athletes across the OAC achieved Academic All-OAC honors during the spring season. In order to make the mark, student-athletes must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have a cumulative grade-point average of at least 3.50.

Over the course of the 2016-17 academic year, Capital housed 91 Academic All-OAC selections. Forty of those came following the fall sports season and an additional seven came from the winter sports teams.

Click here for a complete list of spring Academic All-OAC honorees.

 

Capital University 2017 Academic All-OAC Selections 

Patrick Avellano

Baseball

Jr.

Alpharetta, Ga./Alpharetta

Logan Bastin

Baseball

Sr.

Mansfield, Ohio/Lexington

Doug Connor

Baseball

So.

Pataskala, Ohio/Watkins Memorial

Tyler Gibbons

Baseball

Sr.

Liberty Township, Ohio/Lakota East

Connor Hopkins Baseball Jr. Highland Heights, Ohio/Benedictine

Shane Wellman *

Baseball

Sr.

Moundsville, W.Va./Moundsville

Ryan Kirk

Baseball

So.

Loveland, Ohio/Milford

Gabe Morris

Baseball

So.

Pataskala, Ohio/Newark Catholic

Joe Caporale

Baseball

So.

Mayfield, Ohio/Mayfield

Jeff Czerniakowski

Men's Golf

Sr.

Sylvania, Ohio/Sylvania Northview

Barrett Naugle

Men's Lacrosse

So.

Champion, Pa./Greensburg Central

Carson Paull

Men's Lacrosse

Jr.

Sandpoint, Idaho/Sandpoint

TJ Johnson

Men's Lacrosse

So.

Champlin, Minn./Champlin Park

Logan Allison

Men's Track & Field

Jr.

Gallipolis, Ohio/Gallia Academy

Miguel Davalos

Men's Track & Field

Sr.

Dayton, Ohio/Archbishop Alter

Andrew Rus

Men's Track & Field

So.

Highland Heights, Ohio/Mayfield

Nick Santos

Men's Track & Field

Jr.

Annandale, Va./Falls Church

John Seman

Men's Track & Field

So.

Ashland, Ohio/Hillsdale

Andrew Stroh *

Men's Track & Field

Sr.

Hilliard, Ohio/Hilliard Davidson

Katherine Boyer *

Softball

Sr.

Huber Heights, Ohio/Wayne

Brooke Hokes *

Softball

Sr.

Powell, Ohio/Olentangy Liberty

Stephanie Hunter

Softball

So.

Chardon, Ohio/Chardon

Sarah Jasinski *

Softball

Sr.

Englewood, Ohio/Northmont

Kristen Mellott

Softball

So.

Clear Spring, Md./Clear Spring

Bailey Walter

Softball

Jr.

Ashland, Ohio/Crestview

MacKenzie Butler

Women's Golf

Jr.

Mayslick, Ky./Mason County

Taylor Barclay

Women's Lacrosse

So.

Granville, Ohio/Granville

Kara Hines

Women's Lacrosse

Jr.

Columbus, Ohio/Worthington Kilbourne

Alexis Juergensen *

Women's Lacrosse

Sr.

Canton, Ohio/Jackson

Marlee McCloud *

Women's Lacrosse

Sr.

Milford, Ohio/Milford

Shannon Walton *

Women's Lacrosse

Sr.

Fairview Park, Ohio/Magnificant

Amy Stammen

Women's Tennis

So.

Marysville, Ohio/Maryville

MacKenzie Ciganick

Women's Track & Field

Jr.

Bellaire, Mich./Bellaire

Alexandra Corrigan *

Women's Track & Field

Sr.

Burton, Ohio/Berkshire

Gabrielle Genovesi

Women's Track & Field

Jr.

Swantz Creek, Mich./Swantz Creek

Larkin Joseph

Women's Track & Field

So.

New Philadelphia, Ohio/New Philadelphia

Samantha Koester

Women's Track & Field

Jr.

Grandview Heights, Ohio/Jonathan Alder

Jordan Lyle

Women's Track & Field

Sr.

Sunbury, Ohio/Sunbury

Hunter Mouser

Women's Track & Field

Jr.

London, Ohio/London

Sarah Rini

Women's Track & Field

Sr.

Pickerington, Ohio/Pickerington North

Gretchen Sauder * Women's Track & Field Sr. Mansfield, Ohio/Crestview

Caitlyn Tulloss

Women's Track & Field

Sr.

Utica, Ohio/Northridge

Megan Watt

Women's Track & Field

So.

Wapakoneta, Ohio/Wawpakoneta

Hannah Westhoven

Women's Track & Field

Jr.

Napolean, Ohio/Napolean

 

 

 

 

* indicates three-time Academic All-OAC